Jak funguje terapie červeným a blízkým infračerveným světlem?

Každý z nás dobíjí baterky jinak. A když se vybijí, nefungujeme – nebo alespoň ne efektivně. Buňky v našem těle to mají podobně. Čím více energie mají, tím aktivnější mohou být. Takže toho víc odmakají. A jak v roce 1996 potvrdila NASA, tak právě červené a blízké infračervené světlo fungují jako jejich nabíječka.

MITOchondrie + red LIGHT = MITO LIGHT®

Energie pro každou buňku v těle

1. Mitochondrie

… najdete je v téměř každé buňce svého těla. Ne jednu, ale stovky až tisíce. Tyhle malé elektrárny totiž vytvářejí veškerou energii (ATP, neboli adenosintrifosfát), ze které pak buňky žijí.

Fungují, existují a dál se množí. Což potřebujete – vzhledem k tomu, že naše tělo tvoří právě ony.

 

co je terapie červeným světlem

wave

2. Červené světlo

… a blízké infračervené (NIR) jsou jedny ze základních zdrojů energie. Jenže většině z nás se jich dostává extrémně málo.

90 % času jsme totiž někde zavření – v autě, práci nebo s nohama nahoře doma. Mitochondrie tak produkují méně ATP, takže i energie. A to se podepíše na vašem těle.

wave

3. Zvýšení energie

… v buňkách můžete pomoct. Stačí jim dodat přesně ty vlnové délky, které využívají jako zdroj energie ze slunečního záření. A které jim pomáhají s buněčným dýcháním. Konkrétně jde o 610–760 nm pro červené světlo, které ovlivňuje hlavně stav vaší pokožky.

Blízké infračervené se svými 760–1 400 nm prostoupí ještě mnohem dál – do svalů, kostí, kloubů a orgánů.

Vlnové délky mezi 630–850 nm přesně sedí do terapeutického okna. Jsou nejefektivnější, a navíc bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

wave

4. Tělo

… ze zvýšení buněčné energie těží. Ta má totiž vliv na regeneraci, celkovou energii nebo snížení zánětlivých procesů v těle.

Červená a blízké červené světlo tak přímo ovlivňují, kolik toho vaše tělo zvládne. A taky jak rychle regeneruje to, co jste vyčerpali – svaly, pleť, klouby nebo třeba imunita.

terapie

wave

5. Život

… díky tomu bude zas o něco kvalitnější. Protože dostatek červeného světla má vliv nejen na sportovní výkony, ale i každodenní život. A hlavně vás. Budete se lépe cítit, protože vaše tělo bude fungovat.

Místo několika hodin na slunci, stačí pár minut před (nebo pod) MITO LIGHT® panelem. A navíc bez obávaného UV záření.

Navrženo vědou
Zvýšení energie a výkonu
Rychlejší regenerace
Zlepšení spánku
a nálady
Posílení imunity
Kvalitnější pokožka

wave

A co zbytek infračerveného záření?

Ten už funguje na rozdílném mechanismu. Místo energetické nabíječky ho naše tělo vnímá jako topení. Molekuly se díky němu chvějí, a tak se zvyšuje teplota. A to už není bez rizik.

Může dojít k přehřátí, které může vést k poranění nebo úplnému zničení buněk. Proto jsme ho v panelech MITO LIGHT® vynechali. Naopak u vlnových délek červeného a blízkého infračerveného světla dostanou vaše buňky maximum. A tím pádem i vy.

Červené Blízké infračervené (NIR) Ostatní infračervená
(MIR, FIR)
Okem viditelné
Vlnová délka 610–760 nm 760–1 400 nm 1 400+ nm
Typ efektu na tělo biostimulační biostimulační teplotní
Reakce těla více buněčné energie více buněčné energie zahřívání
Účinky povrchové (pleť, jizvy, zmírnění otoků, vlasy) hlubší (svaly, kosti, klouby a orgány) prohřátí (úleva od bolesti)

products

wave

Víte, že…

… na účinky terapie červeným světlem se přišlo náhodou?

NASA zkoumala, jak diody s červeným světlem působí na rostliny ve vesmíru. Zjistili, že rostou o poznání rychleji. Navíc se ale vědcům, kteří se pokusu účastnili, rychleji zahojila zranění a kožní léze. Postupně se přišlo na to, že pomáhá chránit svaly a kosti astronautů.

… mitochondrie obsahují matrix?

Nazývá se tak cytoplazma, která obsahuje méně než 50 % vody. Najdete v ní hromadu bílkovin, koenzymů nebo třeba mitochondriální DNA a RNA. Navíc může fungovat jako zásobárna vápníku.

… se buňka může dusit?

Může za to oxid dusnatý NO, který se váže na cytochromy c. Právě NO jim zabraňuje v tzv. buněčném dýchání. A to produkuje energii. Červené světlo je od sebe odděluje a cytochrom c tak může pokračovat v práci.

… ne všechny buňky obsahují mitochondrie?

Na světě najdeme 2 základní typy buněk. Menší prokaryotické s jednodušší strukturou, které mitochondrie nemají – třeba bakterie. Ve větších a složitějších eukaryotických je pak najdeme. Sem se řadí buňky živočišné, rostlinné a řasy.

wave

Časté dotazy

Z jaké vzdálenosti a jak dlouho na sebe svítit?
Pro maximální účinek doporučujeme vzdálenost cca 15–50 cm po dobu 10–20 minut. Výrazně delší doba jednoho sezení nedává smysl. Buňky přestávají reagovat a benefity terapie naopak klesají.
Kdy mohu terapii červeným světlem používat?
Kdykoliv během dne. Například ráno červené světlo simuluje intenzitu východu slunce, takže se líp vstává. Díky naší aplikaci si navíc můžete nastavit světelný budík. Naopak večer stimuluje tvorbu spánkového hormonu melatoninu. Spánek je hlubší, klidnější a rychleji usnete. Často se ale terapie používá také před nebo po fyzické aktivitě.
Mohu provádět více terapií denně?
Ano, ale stejnou část těla osvětlujte maximálně 30 minut denně. Ne najednou, ale rozdělených do 2–3 sezení. Jedna terapie by totiž neměla přesáhnout 20 minut.
Používají se červené (RED) a blízké infračervené (NIR) spektra dohromady nebo zvlášť?
Nejčastěji dohromady, protože se vzájemně doplňují. Můžete je ale použít i samostatně. Třeba večer je ideální používat jen neviditelné NIR spektrum, které tělo zbytečně nenabudí. Ale naopak přispívá k tvorbě spánkového hormonu.