Jak funguje terapie červeným a blízkým infračerveným světlem?
Zjednodušeně si to představme tak, že konkrétní vlnové délky světla nabíjí a zlepšují funkci našich buněčných baterií, které obstarávají dodávku energie pro správnou funkci celého těla.
Stručně a jasně
Průměrný Evropan tráví 90 % času zavřený uvnitř. Doma, v kanceláři, v autě... Dřív tomu ale bylo jinak. Lidé pobývali většinu času venku na slunci, které je společně s vodou a vzduchem esencí života.
Aby lidské tělo fungovalo, potřebuje energii. Buněčnou energii zvanou ATP (adenosintrifosfát), na které jsou závislé všechny chemické procesy v těle. Pokud máte ATP málo, cítíte se unavení a nemocní. Když ho máte dostatek, jste šťastní a výkonní. Jednoduchá rovnice, kterou chápe každý.
Lidské buněčné baterie označuje biologie jako mitochondrie. Nabíjí se díky červenému a blízkému infračervenému světlu ze slunce. Stejné spektrum vyzařují i naše panely MITO LIGHT®. Terapeutický účinek těchto vlnových délek potvrdilo více než 5 000 vědeckých studií.
Objeveno v NASA
V roce 1993 společnost Quantum Devices vyvinula pro NASA osvětlovací diodu (LED) pro použití v experimentech s růstem rostlin. NASA použila červené vlnové délky světla, aby se pokusila stimulovat růst rostlin, a zjistila, že červené světlo skutečně růst rostlin zvýšilo. ( R )
Zajímavým a nečekaným vedlejším produktem experimentu bylo zjištění, že vědci, kteří byli často vystaveni intenzivnímu červenému světlu, zaznamenali rychlé hojení jejich kožních lézí. NASA následně začala studovat využití LED ke zvýšení metabolismu lidských buněk a zastavení úbytku kostí a svalů u astronautů, až se postupem let tato technologie rozšířila i mezi širší veřejnost.
Terapie červeným světlem napomáhá:
○ Rychleji regenerovat
○ Zlepšit sportovní výkon
○ Optimalizovat hormony
○ Zvýšit produkci kolagenu
Vystavování se červenému světlu má pozitivní účinek také na:
○ Spánek a cirkadiánní rytmus
○ Pohybový aparát
○ Psychiku a kognitivní funkce
○ Dlouhověkost
O jednotlivých účincích terapie červeným světlem jsme se rozepsali v článku Účinky a studie.
Podívejte se na krátké video o terapii červeným světlem:
Biohacking nejen pro sportovce
Profesionální sportovci, nejmodernější zahraniční fitness centra a kliniky využívají terapii červeným světlem už řadu let. Jedná se o jednu ze základních pomůcek každého správného biohackera, který za pomocí moderních technologií optimalizuje biologii svého těla, vzhled i sebevědomí. Ideálně se nechávejte „osvítit“ 20 minut denně.
Mrkněte na nabídku našich panelů a vyberte si ten, který vám bude sedět nejlépe:
Chcete vědět o infrapanelech ještě víc? Pro skutečné vědecké geeky a fajnšmekry jsme připravili rozšířené čtení, které odpoví na všechny vaše otázky. Tak jdeme na to!
Mitochondrie
Mitochondrie, které nás inspirovaly k názvu naší společnosti, jsou takovou buněčnou elektrárnou. Probíhá v nich nespočet biochemických reakcí. Pomocí buněčného dýchání produkují adenosintrifosfát (ATP), který slouží jako energie pro ostatní buněčné procesy.
Červené a blízké infračervené světlo
Základním mechanismem panelů MITO LIGHT® je, že vyzařují přesně takové světelné spektrum, které chromofory v mitochondriích absorbují (především Cytochrom c oxidáza), a díky kterým jsou mitochondrie aktivní a plné energie. Tělo reaguje na absorbování světla tak, že zvýší produkci energie ve formě ATP a posílí obranné procesy. V praxi to znamená, že je lidské tělo výkonné a plné energie.
Červené světlo má vlnovou délku 610-760 nm (nanometrů) a dokáže proniknout až 2,5 cm do kožní tkáně. Blízké infračervené světlo má mírně delší vlnovou délku 760-1400 nm a lidské oko jej už nedokáže zachytit. Dokáže penetrovat mnohem hlouběji do těla – do svalů, kostí, orgánů i mozku, díky čemuž má velmi široké využití. Sluneční světlo má mechanismus stejný, panely MITO LIGHT® však dodávají koncentrovanou dávku specifických vlnových délek červeného a blízkého infračerveného spektra a nevyzařují mimo jiné potenciálně škodlivé UV záření, čímž se terapie červeným světlem v různých ohledech liší.
Aktivitu mitochondrií obvykle omezuje oxid dusnatý, který brání buněčnému dýchání tím, že se váže na cytochrom c oxidázu a brání jí ve využívání kyslíku. Červené světlo způsobuje tzv. disociaci neboli oddělení oxidu dusného od cytochromu, což mu umožňuje obnovit jeho metabolickou funkci produkující energii.
Panel je vlastně takový biohackingový pomocník, který supluje skutečné slunce. Netvrdíme, že panel dokáže slunce plnohodnotně nahradit. Přímému slunečnímu záření by se člověk měl vystavovat vždy, protože je jedním ze základních podmínek života. MITO LIGHT® panel vám každopádně během 20 minut dobije baterky tak, jako kdybyste venku na slunci strávili několik hodin.