Blog

Rozdíl mezi MITO LIGHT® a klasickou infralampou

Jaký je rozdíl mezi světlem MITO LIGHT® a klasickou infralampou, kterou měla už vaše babička? To je jedna z velice častých otázek, které od vás dostáváme. V tomto článku si tedy vysvětlíme, jaké jsou zásadní technologické rozdíly, které mají za následek i rozdílné působení na naši biologii.

Hlavním rozdílem je celý mechanismus účinku těchto dvou rozdílných zařízení. Zatímco naše světla MITO LIGHT® používají LED technologii a cílí především na zvýšení efektivity mitochondrií ve výrobě buněčné energie ATP pomocí konkrétních, důkladně zvolených vlnových délek červeného a blízkého infračerveného světla, tak klasické infralampy používají halogenovou technologii a fungují primárně na principu tepelné terapie, protože naprostá většina energie, kterou tyto lampy vyzařují, je infračervené teplo.

Proč LED technologie? Protože mitochondrie reagují na světlo o vlnových délkách v rozmezí přibližně 600 - 1000 nm (R). Toto rozmezí má navíc několik konkrétních částí, které jsou nejvíce efektivní. Moderní LED technologie nám umožňuje vybrat si ta nejlepší spektra a využít jejich plný potenciál pomocí vysoké síly ozáření. Výsledným efektem je poté to, že chromofory v mitochondriích (zejména Cytochrom c oxidáza) absorbují tento typ světla, což vede ke zvýšení potenciálu mitochondriální membrány, spotřebě kyslíku, zvýšení výroby adenosintrifosfátu (ATP) a přechodnému zvýšení reaktivních druhů kyslíku (ROS), které má pak za následek zvýšenou antioxidační aktivitu. Tyto efekty mají za následek širokou plejádu pozitivních vlivů na naši energii, výkonnost, kognici, hormonální funkce, kvalitu pleti, regeneraci svalů, šlach či kloubů a mnoho dalšího. Chcete vědět o účincích MITO LIGHT® ještě více? Mrkněte na stránku "Jak to funguje"

 

 

Zařízení MITO LIGHT® používají dva typy světelného spektra. Prvním typem je viditelné červené spektrum o vlnových délkách 660 a 670 nm, které je absorbováno především kůží a je důležité pro kvalitní a mladistvou pokožku. Více informací o pozitivním vlivu na pokožku naleznete ve článku "Zdravější a hladší pleť díky využití světla". Druhým typem je spektrum blízké infračervené o vlnových délkách 830 a 850 nm, které penetruje hlouběji do těla. Podrobněji rozepsané efekty obou vlnových délek najdete na stránce "Účinky a studie".

 

 

Klasické infralampy s halogenovou technologií bohužel nemají tuto možnost výběru konkrétních vlnových délek a spoléhají na široké rozpětí vlnových délek od červeného až po vzdálené infračervené spektrum. Z tohoto důvodu ve výsledku vyzařují pouze minimální procento efektivních vlnových délek, které působí na mitochondrie. Drtivá většina spektra totiž generuje teplo, které samozřejmě také může mít nějaký pozitivní efekt, například v podobě zvýšeného prokrvení, ale jinak jsou efekty velice odlišné od účinků červeného a blízkého infračerveného spektra. Více o efektech tepla se dozvíte ve článku o porovnání rozdílů mezi infrapanelem a infrasaunou.

 

 

Pořád v tom máte zmatek? Pro finální pochopení této problematiky je ještě důležité pochopit, že infračervené spektrum má tři druhy, které se svým účinkem značně liší. První je blízké infračervené spektrum, které se často označuje jako NIR nebo IR-A. Toto spektrum má nejkratší vlnové délky v přibližném rozmezí 750 - 1 400 nm. Díky tomu vydává pouze mírné teplo a penetruje do podkoží. Pouze část je však absorbovaná přímo v mitochondriích, vlnové délky nad 1 000 nm jsou již absorbované vodou. Díky těmto specifickým vlastnostem je pro nás z celého infračerveného spektra nezajímavější, což je také důvodem, proč ho používáme ve světlech MITO LIGHT®.

Druhým typem infračerveného světla je střední infračervené, které se označuje jako IR-B. Toto spektrum má přibližné rozmezí vlnových délek 1 400 - 3 000 nm, vydává více tepla a prochází jen do horní kůže. Posledním druhem je vzdálené infračervené spektrum, které se označuje jako IR-C. Vlnové délky jsou v širokém rozmezí 3 000 - 1 000 000 nm, generuje velké množství tepla a zahřívá pouze povrch kůže.

 

Vlnové délky klasické infralampy (R)

 

Věříme, že vám tento článek pomohl pochopit rozdíly mezi MITO LIGHT® a klasickými infralampami. Pokud však máte jakékoli doplňující otázky, můžete nám napsat nebo zavolat a my vám vše rádi vysvětlíme.

 

Podívejte se na LED panely MITO LIGHT®

Zvýšení kvality a množství vlasů díky terapii červeným světlem

Vypadávání vlasů je bohužel poměrně častým problémem u mužů i žen. Jedná se o dermatologické onemocnění, kterému se říká androgenetická alopecie. Trpí jí přibližně 50 % můžu do 50 let věku a s přibývajícím věkem se toto onemocnění zhoršuje. Jedná se o nepříjemný problém, na který je potřeba nahlížet komplexně. V tomto článku si vysvětlíme, jak může fotobiomodulace pomocí červeného a blízkého infračerveného světla pomáhat s kvalitou i množstvím vlasů.

 

3 fáze růstu vlasů

 

Abychom lépe pochopili, jak může terapie červeným světlem pomoci zabránit vypadávání vlasů a podpořit jejich opětovný růst, tak si nejdříve vysvětlíme tři hlavní fáze růstu vlasů:

Anagenní fáze - Růstová fáze vlasu, vlasové cibulky uvolňují látky, které způsobují množení (proliferaci), migraci a diferenciaci zárodečných buněk vlasového folikulu, které tvoří vlas.

Katagenní fáze - Během této fáze je vlasová cibulka neaktivní a vlas již nadále neroste.

Telogenní fáze - Přívod krve do vlasového folikulu se zcela oddělí, již nedochází k tvorbě vlasu, stávající vlas vypadává a je nahrazen vlasem nově formovaným.

 

 

Jak pomáhá fotobiomodulace?

 

Červené a blízké infračervené světlo podporuje přechod vlasových folikulů z telogenní fáze zpět do anagenní. To zjednodušeně znamená, že tím v podstatě způsobuje delší dobu trvání růstové fáze, a tím i celkový růst vlasů! Terapie červeným světlem také pomáhá zvýšit rychlost růstu v anagenní fázi a zároveň zabraňuje tomu, aby se předčasně došlo do katagenní fáze, což vede k delším a zdravějším vlasům.

Mezi další mechanismy, kterými může terapie červeným světlem napomáhat zdraví vlasů, patří zlepšení určitých růstových faktorů, modulace zánětu, zlepšení zdraví a efektivity fungování mitochondrií a pozitivní vliv na zvýšení hladiny oxidu dusnatého, což zvyšuje průtok krve do dané oblasti. Díky většímu prokrvení se zvyšuje okysličení a přívod živin těchto míst. Tyto efekty jsou společné i pro ostatní tkáně, více o celkových efektech červeného a blízkého infračerveného světla se dozvíte na stránce "Účinky a studie".

 

 

Co ukazují výsledky ze studií?

 

"Většina studií zahrnutých v tomto přehledu zjistila celkové zlepšení růstu vlasů, jejich tloušťky a spokojenosti pacientů po terapii LLLT." [R]

"Naše výsledky ukazují, že léčba LLLT může být účinnou možností léčby vypadávání vlasů u mužů i žen." [R]

"Pacienti, na které byla použita LLLT o vlnové délce 655 nm, dosáhly v této multicentrické randomizované kontrolované studii 37% nárůstu počtu vlasů ve srovnání s kontrolními pacienty léčenými falešnou léčbou." [R]

"Ukazuje se, že LLLT je bezpečnou alternativní léčbou pro pacienty s androgenní alopecií. Klinické studie prokázaly účinnost u androgenní alopecie u mužů i žen." [R]

 


Shrnutí

 

Závěrem lze říci, že červené a blízké infračervené světlo prokazatelně pomáhá mužům i ženám předcházet vypadávání vlasů a dokonce je obnovovat. Dokonce pomáhá také zvyšovat tloušťku pramínků vlasů. Terapie červeným světlem tedy může pomoci zlepšit kvalitu i množství vašich vlasů, což dokáže následně zlepšovat i kvalitu vašeho života!

 

 

MITO LIGHT® na Big Summer Games 2021

Ve druhé půlce srpna, konkrétně 20.–22. 8. 2021, se v Českých Budějovicích odehrála jedna z největších fitness akcí - Big Summer Games 2021. Jednalo se o závody inspirované světovými CrossFit eventy, ve kterých poměřili své síly ti nejlepší atleti z různých kategorií. No a jak již pravděpodobně tušíte z názvu, tak MITO LIGHT® na takové skvělé akci rozhodně nemohlo chybět!

 

 

Závodní pole bylo opravdu nabité. Zúčastnilo se celkem přes 300 závodníků napříč 6 kategoriemi. Celý víkend byl zároveň plný zábavného doprovodného programu jako např. souboj v páce, vzpěračská exhibice, návštěva Karlose Vémoly, veřejný trénink Anabolic Horse a další.

  

 

Regenerační zóna pro sportovce

Sportovní výkony, které všichni závodníci předvedli, byly opravdu obdivuhodné, ale také velmi vyčerpávající. Právě proto jsme v našem stanu připravili regenerační světelnou zónu, kam atleti chodili načerpat sílu a energii mezi závody. Výherci kategorií si navíc odnesli různé produkty MITO LIGHT®. Zajímá vás, jak červené a blízké infračervené světlo dokáže podpořit sportovní výkon a zlepšovat regeneraci? Koukněte na článek "Zvyšování sportovního výkonu a podpora regenerace pomocí světla".

 

 

Navštívila nás také spousta diváků, kteří si mohli otestovat sílu fotobiomodulace doslova na vlastní kůži, prohlédnout si všechny naše produkty a zeptat se nás na jakékoliv otázky. Potěšil nás velký zájem všech závodníků i diváků, kteří nás na stánku navštívili a věříme, že se tam za rok společně snad opět potkáme!

 

Zdravější a hladší pleť díky využití světla

Stav naší pokožky je úzce spojený s naším celkovým zdravím. K péči o naše zdraví včetně zdraví pokožky pochopitelně patří správná výživa. Věděli jste ale, že k výživě nepatří jen a pouze stravování a případně doplňky stravy, kterým lidé běžně věnují nejvíce pozornosti?

Ke správné výživě totiž také nepostradatelně patří světlo a s ním spojená “světelná hygiena".

Se světlem je naše tělo v kontaktu každý den a potřebuje ho pro své optimální fungování. Vystavování se světlu o určitých vlnových délkách spouští v našem těle celou plejádu biochemických procesů, které jsou pro naše zdraví včetně zdraví pokožky naprosto klíčové.

Problém nastává ve chvílí, kdy se jako lidé žijící v moderní společnosti vystavujeme ve velké míře umělému osvětlení, kterému často chybí vlnové délky, které pro své zdraví potřebujeme.

Naštěstí dnes existují velice efektivní řešení, kterými můžeme tento nedostatek vyrovnat, a právě to je hlavním tématem tohoto článku.

 

 

Proč pouze strava a kolagenní doplňky stravy nestačí?

Lidé jsou běžně zvyklí se o svoji pokožku starat prostřednictvím různých dermatologických a kosmetických doplňků ve formě krémů a olejů, a nebo volí specifické aminokyseliny či kolagen, pomocí kterých sice dodají pokožce potřebné stavební bloky pro její obnovu a výživu, ale bohužel se často nedočkají očekávaného efektu v dostatečné míře.

A proč že to tak je? Uniká lidem snad nějaká podstatná část skládačky?

Odpovědí je, že lidem chybí schopnost aktivovat syntézu kolagenu, ke které je potřeba právě zmiňované světlo, a to ne jen tak ledajaké, ale světlo o specifické vlnové délce, jako je světlo červené a blízké infračervené.

Jsou to právě tyto typy vlnových délek, které nám díky životě ve vnitřních prostorách chybí a není potom divu, že naše pokožka nevypadá tak, jako bychom si představovali.

 

 

Červené a blízké infračervené světlo a jeho skoro až neuvěřitelné účinky

Díky zájmu vědy o červené a blízké infračervené záření, došlo k zjištění, že má opravdu širokospektrální a omlazující účinky na naše zdraví, čehož nyní, díky moderní technologii, využívají lidé po celém světě a těší se ze skvělých výsledků. Pro více informací o těchto efektech se podívejte na stránku "Účinky a studie".

 

 

Vzhled pokožky

Zjistilo se, že terapeutické využití červeného a blízkého infračerveného záření je bezpečnou metodou pro omlazování pleti, snížení vrásek, jemných linek, zvýšení hustoty kolagenu a odstranění viditelných jizev tím, že působením světla dochází ke spuštění obnovy buněk, zvýšení syntézy kolagenu, elastinu a nastartování omlazujících procesů. (R)

 

Snížení zánětlivosti

Další velice podstatný efekt těchto typů vlnových délek, je snižování chronické či akutní zánětlivosti, a to nejen pokožky! V praxi to znamená, že terapeutickým zařazováním červeného a infračerveného záření můžete velice účinně podpořit hojení ran, popálenin a taky dokonce zmírnit poškození kůže vyvolané UV zářením nebo u různých autoimunitních nebo bakteriálních onemocnění, jako je Vitiligo nebo akné. (R)

  

Akné

Akné je velice rozšířená kožní porucha, který postihuje velké procento dospívajících a není výjimkou, že se objevuje až do dospělosti. Nejedná se přitom o závažný problém ohrožující na životě, ale bohužel negativně ovlivňuje náš sociální život.

Antibiotika a běžně předepisované léky mnohdy nefungují a dostávají člověka do začarovaného kruhu naděje a zklamání, kdy stále hledá účinnou strategii, která by pomohla.

Možným řešením je využití léčebného potenciálu červeného a blízkého infračerveného záření, které ve studiích vedlo k výraznému zlepšení stavu pokožky u lidí trpících středně těžkým akné, snížením zánětu a hojením jizev. (R)

 

Snižování celulitidy

Jeden z mnoha dalších efektů červeného a blízkého infračerveného záření je snižování celulitidy, což ocení zejména ženy, kterým může celulitida snižovat sebevědomí a pozitivní sebeobraz.

Celulitida vzniká v důsledku kombinace nezdravého kolagenu a elastinu ve vrstvách pokožky, kde se navíc hromadí tuk v tukových buňkách. Červené a blízké infračervené světlo proti celulitidě bojuje tím, že na jedné straně zvyšuje produkci kolagenu a elastinu a na druhé straně podporuje zdraví cév a kapilár, které následně transportují více krve do dané oblasti.

Pozitivní účinky na snížení celulitidy se ukázaly již v několika studiích. (R, R, R, R, R)

 

 

Dopřejte si zmiňované účinky z pohodlí domova!

Proto, abyste mohli využívat benefitů červeného a infračerveného záření, nemusíte navštěvovat speciální kliniky nabízející tyto služby, ale můžete zmíněných benefitů dosahovat z pohodlí domova pomocí u nás i ve světě čím dál více populárnějších zařízení, kterými jsou infrapanely.

Profesionální infrapanely MITO LIGHT®, generující červené a blízké infračervené záření ve vyrovnaném poměru 1:1, nabízí zcela unikátní možnost, jak můžete podporovat zdraví vaší pokožky z různých úrovní, a to s velice příjemnou nadhodnotou, kterou je podpora celkového zdraví a energie. Pozitivních efektů je opravdu spoustu, podívejte se na naši stránku "Účinky a studie", kde je vše přehledně vysvětlené.

 

Rozdíly mezi infrapanelem a infrasaunou

Klasické infrasauny i moderní LED infrapanely fungují na principu využití infračerveného světla. Jejich výsledný efekt se ale poměrně hodně liší.

V tomto článku si představíme hlavní rozdíly mezi infrasaunou a infrapanely, které vám mohou pomoci při rozhodování do kterého z přístrojů investovat, respektive co je pro vás aktuálně vhodnější.

 

INFRAČERVENÉ ZÁŘENÍ

Nejprve, než se pustíme do porovnávání infrasaun a infrapanelů, si pojďme vysvětlit, jak se dá rozdělit část spektra infračerveného záření.

Infračervené záření (IR), se dá samo o sobě rozdělit do tří částí:

 1. Blízké infračervené záření (IR-A) - 750 až 1400 nm
 2. Střední infračervené záření (IR-B) - 1400 až 3000 nm
 3. Vzdálené infračervené záření (IR-C) - 3000 až 1 000 000 nm

Každá z těchto oblastí působí na naše tělo odlišným způsobem a tím se taky dostáváme k hlavní informační myšlence tohoto srovnávacího článku.

Obě zařízení totiž produkují jinou část infračervených vlnových délek, které s sebou přináší různé benefity pro naše zdraví.

 

INFRASAUNA

V případě, že zvolíte infrasaunu, tak se budete vystavovat převážně střednímu a vzdálenému IR záření, které pronikají lehce do těla a ohřívají vaše tělo pomocí infračerveného záření, na rozdíl od finské sauny zahřívající vzduch, který následně ohřívá tělo. Spektra z infrasauny ale neprochází moc hluboko do těla. Střední infračervené spektrum (IR-B) prochází do horní kůže a vzdálené infračervené spektrum (IR-C) zahřívá pouze povrch kůže.

Hlavní rozdíl mezi infrasaunou a infrapanelem, je že infrasauna vás prohřeje a tím získáte odlišné benefity oproti infrapanelu, který terapeutické teplo generuje v menší míře.

Vlivem tepla se začnete v infrasauně dřív nebo později ve velké míře potit, díky čehož získáte benefity ve formě zvýšené detoxikace od odpadních látek a toxinů skrze pokožku.

Generované teplo má vliv na aktivací takzvaných heat-shock proteinů, které ovlivňují funkce imunitního systému, mohou zvýšit hypertrofický potenciál po tréninku a mnoho dalšího.

Infrasauna dále zlepšuje spánek, snižuje stres a zvyšuje celkovou relaxaci a pohodu.

Velmi podstatný je pocitový efekt po použití infrasauny. Ten je takový, že se budete cítit doslova skvěle! Správná délka vystavení se teplu v infrasauně (dle adaptace), způsobí vyplavení endorfinů, které navodí příjemné uvolnění a dobrou náladu. Díky tomuto efektu si vaše tělo líbivé pocity bude pamatovat a vy tak budete mít tendenci saunu brzy opakovat.

 

INFRAPANEL

Ve chvílí, kdy využíváte infrapanel, tak se vystavujete na rozdíl od infrasauny vysoce intenzivnímu červenému světlu (RED) a blízkému infračervenému záření (NIR neboli IR-A). Nedochází tak ve velké míře k ohřívání těla teplem, ale k nasycení těla fotony elektromagnetického záření, které mají schopnost pronikat hlouběji do tkání, až na úrovni buněk a mitochondrií. Červené spektrum je absorbováno především kůží a je důležité především pro zdravou a mladistvou pokožku. Více o těchto účincích si můžete přečíst ve článku "Zdravější a hladší pleť díky využití světla". Blízké infračervené spektrum má jedinečnou schopnost prostupovat do podkoží, až do hloubky několika cm. Obě tyto vlnové délky jsou v buňkách absorbovány v mitochondriích. 

Tím se dostáváme k hlavnímu efektu infrapanelu, kterým je stimulace produkce buněčné energie, kterou je adenosintrifosfát (ATP) produkovaný mitochondriemi.

Díky stimulaci tvorby buněčné energie, dočasně vzniká více oxidativního stresu, který v tomto případě tělo, respektive mitochondrie posiluje, skrze mechanismus zvaný hormeze. Na dočasné zvýšení volných radikálů tělo totiž reaguje zvýšením antioxidační kapacity. Pravidelným vystavováním se těmto vlnovým délkám posílíte své zdraví na té nejnižší možné úrovni, která jak se podle nejnovějších výzkumů ukazuje, je naprosto klíčová pro zdraví všech tkání a orgánů, zpomalování stárnutí a rychlejší regeneraci.

Dalším specifickým efektem infrapanelu je stimulace tvorby kolagenu, díky kterému budete mít zdravější kůži, vlasy a muskuloskeletální systém.

Významným efektem infrapanelu je snížení zánětlivosti, ať už té systémové, která stojí za celou řadou civilizačních onemocnění, nebo těch lokálních, které mohou být vyvolané například zraněním nebo tréninkem. Využití infrapanelu kolem tréninku je navíc skvělou metodou pro zvyšování sportovního výkonu a podporu regenerace.

Kombinace efektu na snižování zánětlivosti a stimulace produkce kolagenu, je efektivní zejména v případě hojení nepříjemných zranění nebo podpory léčby onemocnění jako je artritida a podobně.

Díky obrovské intenzitě červeného světla (cca 30 000 luxů) je infrapanel velmi efektivní strategií pro synchronizaci cirkadiánního rytmu a slouží také jako účinná prevence před vznikem sezónní afektivní poruchy (SAD), která na podzim a zimě každý rok trápí čím dál větší % lidí.

Podrobněji vysvětlené efekty včetně vybraných studií naleznete na stránce "Účinky a studie".

 

Shrnutí

V případě, že uvažujete o jednom ze zařízení a nemůžete se rozhodnout, tak je potřeba si nastavit priority a cíle, proč chcete dané zařízení využívat.

 

Uvažujete o infrasauně?

 • Máte rádi teplo?
 • Chcete si dopřát rituální chvílí klidu sami pro sebe?
 • Chcete podpořit svou detoxikaci?
 • Chcete snížit úroveň stresu?
 • Chcete podpořit svůj well-being díky vyplaveným endorfinům?
 • Chcete podpořit váš imunitní systém?

 

Uvažujete o infrapanelu?

 • Chcete výrazně podpořit produkci vaší životní energie?
 • Chcete posílit své zdraví až na tu nejnižší možnou úroveň, na úroveň mitochondrii?
 • Chcete citelně urychlit regeneraci po tréninku?
 • Chcete snižovat systémovou nebo lokální zánětlivost a urychlovat hojení zranění?
 • Chcete zlepšit zdraví a kvalitu své pleti?
 • Chcete mít extrémně silný synchronizátor cirkadiánního rytmu?
 • Chcete podpořit svou psychiku a vyhnout se v temné části roku SAD?
 • Chcete mít velice skladné zařízení, které si můžete lehce sbalit do auta?

 

Výše zmíněné otázky Vám mohou pomoci při výběru pro vás vhodného zařízení. Je důležité podotknout, že zmíněné zařízení mají daleko více efektů a některé mají společné. Výše zmíněné jsou řekněme ty hlavní, které by měly nejvíce ovlivnit váš výběr.

Pro nadšence je samozřejmě možné využít obě zařízení, které můžete specificky kombinovat a dosáhnout tak všech zmíněných efektů. Zde je ale potřeba dávat pozor, protože se může lehce stát, že to s infračerveným zářením přeženete. Všeho moc škodí a v tomto případě to platí úplně stejně.

 

Za tým MITO LIGHT®

Mgr. Adam Česlík 

Zvyšování sportovního výkonu a podpora regenerace pomocí světla

Ať už jste profesionální nebo amatérský sportovec, tak vás pravděpodobně zajímá, jak můžete zlepšovat své výkony a regeneraci po náročném tréninku.

Tradičně se hovoří o faktorech jako např. množství bílkovin, zařazení specifických aminokyselin, doplňků stravy, spánku či aktivního odpočinku.

Nicméně s tím, jak se vyvíjí oblast vědeckého poznání, přicházejí nové metody a postupy, kde jako jeden z nejefektivnějších se jeví využívání terapeutického vlivu světla – tedy elektromagnetického záření různých vlnových délek.

Bavíme se tady konkrétně o využití terapie červeným (RED) a blízkým infračerveným světlem (NIR), které podporují celkovou adaptaci na trénink, tréninkovou odezvu a výsledky. To přitom zjistily jak četné studie prováděné na zdravých lidech, lidech po zranění i sportovcích, tak také osobní výpovědi profesionálních sportovců, kteří už technologie terapeutického využití světla, kterým říkáme fotobiomodulace, využívají a mají tak v podstatě konkurenční výhodu nad ostatními.

V tomto ohledu se podíváme na několik oblastí, v rámci kterých lze červené a blízké infračervené světlo využít. Jen ještě upozorním, že těchto vlnových délek se využívá v rámci infrapanelů MITO LIGHT®.1) Fotobiomodulace jako efektivní strategie růstu svalové hmoty

Díky schopnosti infračerveného záření pronikat několik centimetrů do těla, má vliv na řadu biochemických procesů, které mohou ovlivňovat svalovou hypertrofii. Děje se tak pravděpodobně skrze kombinaci několika mechanismů - od rychlejší regenerace, přes aktivaci mitochondrií ve svalech, až po přímý vliv na zvyšování testosteronu.

 • V placebem kontrolované studii se poukázalo na to, že skupina vystavena infračervenému záření po tréninku měla za 12 týdnů zlepšení v řadě zdravotních parametrů, včetně hypertrofie stehenních svalů. (R)


Tomáš Krupčík - český olympijský reprezentant v biatlonu, vicemistr Evropy z roku 2018

 

2) Snižování bolestivosti svalů / rychlejší regenerace

Jedním z hlavních limitů toho, jak rychle se budete v tréninku zlepšovat, je počet tréninkových jednotek, jejich intenzita, a schopnost je zregenerovat. A ty jak určitě dobře víte negativně ovlivňuje nadměrná bolestivost svalů, které se odborně říká DOMS (delayed onset muscle soreness). Silně bolavé svaly jsou spojeny se zkrácením fascií, je snížen přívod nutrientů a dochází k opoždění regeneračního procesu.

Terapie prostřednictvím infrapanelů produkujících červené a blízké infračervené světlo přitom, pokud ji využijete několik hodin po hlavním tréninku, má schopnost DOMS rapidně snižovat. Tento druh světla má totiž schopnost zvyšovat cirkulaci krve, čímž se zvyšuje dodávání potřebných živin do svalových buněk, zároveň se tím také zvyšuje hydratace daných buněk. Díky těmto a dalším efektům vám terapie červeným světlem umožní urychlovat proces regenerace, čímž dovoluje také zařadit větší množství tréninkových jednotek.

 • V placebem kontrolované studii s 27 účastníky došlo ve skupině ošetřené infračerveným zářením k výraznému snížení bolesti oproti ostatním skupinám. (R)3) Celkový efekt na zvyšování sportovní výkonnosti

Červené a blízké infračervené světlo působí v našem těle na desítky metabolických drah, přímo na buňky i mitochondrie. Spíše než zabřednout do poměrně obtížné vědy nás proto může více zajímat, jaký efekt to pak ale má v praxi, např. právě na přímé zvyšování sportovní výkonnosti.

 • Efekt červeného a blízkého infračerveného záření na zvyšování výkonnosti si vyzkoušeli v randomizované, zkříženě dvojitě zaslepené a placebem kontrolované klinické studii profesionální hráči ragby (R).

 • V komplexním testu se zjistilo, že ragbisti, kteří byli ve skupině před tréninkem vystaveni infra záření (infra světlo nejde vidět, takže nikdo nevěděl, kdo je vystaven a kdo je placebo), tak měli nejen rychlejší sprint, ale nižší celkový index únavy i množství vytvořeného laktátu.


Aleš Hruška - český fotbalový brankář a reprezentant, který hraje za tým FC Viktoria Plzeň.

Jakub Brabec - český fotbalista a reprezentant, v současné době působí v týmu FC Viktoria Plzeň.


4) Rychlejší regenerace svalů po tréninku v posilovně

Dalším skvělým benefitem infrapanelů, respektive červeného a blízkého infračerveného záření, je schopnost urychlovat regeneraci po silovém tréninku s externí váhou, a to zejména, pokud se jedná o trénink pro svalovou hypertrofii, kdy provádíte četné opakování s váhou, kdy zpomalujete negativní fázi (která má velký anabolický potenciál, ale současně nejvíce prodlužuje regeneraci). Mimochodem, v minulosti jsem jezdil zadní dřepy se 150 kg s negativní fází trvající 9 sekund, a věřte mi, že další den to bylo znát.

 • Efekt na regeneraci po tzv. excentrickém tréninku se testovala opět proti placebo skupině (R), a bylo zjištěno, že při aplikaci světla o vlnové délce 630 nm došlo nejen k rychlejší adaptaci na trénink a regeneraci, ale také k navýšení celkového progresu! (Tzn. Všichni cvičili stejně, ale ti, kteří pak byli vystaveni červené terapii, tak měli z tréninku lepší výsledky).

Výsledky poukázaly na to, že skupina, která byla vystavena záření o vlnové délce 630nm, měla sníženou bolestivost svalu a rychlejší regeneraci a výsledky až po dobu 96 hodin po cvičení!


Petr Píno Ondruš - profesionální zápasník v MMA, kickboxu a boxu


5) Urychlení hojení zranění

A nakonec to asi nejdůležitější! Zranění, ať již akutní nebo chronické, je noční můrou většiny sportovců, protože vás na menší či delší čas, dle závažnosti problému, vyřadí z plnohodnotného tréninku.

Ukazujete se, že využití terapie pomocí blízkého infračerveného záření, je účinnou terapeutickou strategií, která vám může pomoci s rychlejším zotavením a návratem k oblíbenému tréninku.

V případě kožních ran dochází při aplikaci červeného a blízkého infračerveného záření k výraznému snížení zánětu, zvýšené proliferaci fibroblastů, zvýšené tvorbě kolagenu apod. (R)

 • Blízké infračervené záření je taky efektivní v případě Achillové tendinitídy a artritidy. Ve studii se sedmi pacienty trpícími zmíněnou Achillovou tendinitídou, došlo k výraznému snížení zánětu a bolestivosti, což poukazuje na skutečnost, že blízké infračervené záření může být účinným terapeutickým nástrojem k řešení zranění zánětlivého charakteru. (R)

 

Pokud jste profesionální sportovec nebo je pro váš život extrémně důležité jak vypadáte či jakou máte výkonnost, tak je koupě infrapanelu investicí jako do domácího spotřebiče, který se vám ale na rozdíl od pračky vrátí už během několika měsíců na výsledcích a pak z něj budete další roky profitovat zdarma.

 

Podívejte se na LED panely MITO LIGHT®

 

Za tým MITO LIGHT®

Mgr. Adam Česlík

5 benefitů červeného a blízkého infračerveného světla na naše zdraví

Pracovat na svém zdraví můžete mnoha různými způsoby, kdy samozřejmým základem je kvalita a délka našeho spánku a celistvá strava. Mimo jiné, je pro naše zdraví nesmírně důležité i světlo, kterému se vystavujeme během dne. Světlo mělo na vývoj života na Zemi zásadní vliv, a právě v dnešní době, kdy trávíme většinu času ve vnitřních prostorech pod umělým osvětlením, na tento důležitý dílek skládačky zapomínáme.

Pro naše zdraví je zcela esenciální vystavovat se našemu přirozenému zdroji světla, kterým je slunce. To nevydává jen a pouze viditelné vlnové spektrum a UV záření, které potřebujeme například pro syntézu vitamínu D a podporu fungování psychiky, ale vydává taky pouhým okem neviditelné infračervené záření, kterému se budeme v tomto článku primárně věnovat. Konkrétně se bude jednat o blízké infračervené záření, které můžete znát také pod zkratkami NIR nebo IR-A. Dále se budeme věnovat i červenému spektru, které hraje důležitou roli ve zdraví naší pokožky. Tyto spektra používáme v našich MITO LIGHT® zařízeních. Nejedná se tedy o střední (IR-B) a vzdálené (IR-C) infračervené spektrum, které je používané v infrasaunách. Detailnější vysvětlení rozdílu našich infrapanelů a infrasauny najdete ve článku "Rozdíly mezi infrapanelem a infrasaunou". Vysvětlené rozdíly mezi různými druhy infračerveného světla si můžete přečíst ve článku "Rozdíl mezi MITO LIGHT® a klasickou infralampou".

infracervene-svetlo

 

Infračervené záření:

Infračervené záření tvoří více než 50 % se slunečního spektra dopadajícího na povrch Země, respektive na naše tělo, když jsme venku (a to i když je zataženo). Ve slunečním záření je zastoupeno nejvíce při východu a západu slunce.

Infra záření nám tak chybí ve „světelné výživě“ hlavně během temné části roku (podzim / zima), kdy jsme většinu času uvnitř. Tento nedostatek můžeme v dnešní době přitom velice efektivně nahradit prostřednictvím moderních technologií a zařízení, jako jsou speciální infrapanely MITO LIGHT®.

Ty vyzařují specifické vlnové délky infračerveného záření (blízké infračervené záření - NIR), které dle stovek vědeckých studií, mají velice silný terapeutický efekt na řadu problémů plynoucích z různých typů onemocnění a moderního životního stylu. Všechny pozitivní efekty včetně vybraných studií naleznete na stránce "Účinky a studie".

Nyní si pojďme představit 5 hlavních efektů, studiemi podložených benefitů, blízkého infračerveného světla na naše zdraví:

1) Zvyšování energie během dne


Divili byste se, kolik lidí má dnes problém s propady energie, díky kterým nemohou naplno fungovat a jsou zcela zbytečně odkázání na zneužívání stimulantů, díky čemuž nemohou plně využívat svůj potenciál.

Problémy na úrovní energie, mohou vznikat z vícero faktorů, ale nejčastěji jde o jejich kombinaci. V první řadě lidem obecně chybí dostatek světla, jak již bylo nastíněno v úvodu. Současně se mnohdy děje to, že nedochází k dostatečné produkci mitochondriální energie ve formě adenosintrifosfátu (ATP).

Dostáváme se tak k jednomu z pocitově nejsilnějších efektu, který můžete získat strategickým využitím infrapanelu. Ten totiž nevydává jen infračervené záření, ale taky velice silně intenzivní červené světlo, které může dosahovat intenzity až 30 000 luxů. Znamená to, že pokud si infrapanel pustíte ráno během své ranní rutiny, tak dojde k adekvátní synchronizaci cirkadiánního rytmu. To se hodí zejména v případě, že je zima a ráno je ještě tma. Právě v tomto období se problémy s energií objevují ve společnosti nejvíce.

Kromě intenzity světla, je klíčové zmíněné blízké infračervené záření (NIR), které má schopnost pronikat hluboko da našeho těla, až na úroveň buněk a mitochondrií. Bylo prokázáno, že NIR dokáže zvyšovat účinnost či zdraví našich mitochondrií, čímž stimuluje tvorbu ATP, která je v kontextu nedostatku energie během dne naprosto klíčová. Vysvětlený efekt zvýšené tvorby ATP najdete na stránce "Jak to funguje?".

Ukázalo se, že využití specifických vlnových délek infračerveného záření, má příznivý vliv na pacienty trpící závažným onemocněním, kterým je fibromyalgie. Tento typ onemocnění s největší pravděpodobností tkví v mitochondirální dysfunkci a projevuje se chronickou únavou a bolestivostí, která lidem znemožňuje běžně fungovat. V placebem kontrolované klinické studii bylo zjištěno, že infračervené záření pomáhá pacientům výrazně zlepšovat kvalitu jejich života. [R]

 

5-efektu-infracerveneho-zareni-na-nase-zdravi-mito-light

 

2) Podpora zdraví a regenerace pokožky

Stav naší pokožky je přímým odrazem zdraví vnitřního prostředí našeho těla, potažmo zdraví našeho imunitního systému a detoxikace, do kterých se odráží to, jakým způsobem žijeme.

V případě, že žijete nezdravým životním stylem a jsou ve vaší stravě zastoupené pro-zánětlivé průmyslově zpracované potravy, tak se není čemu divit, když se začnou objevovat různé kožní problémy, jako je ekzém, akné nebo dokonce autoimunitní onemocnění kůže.

Naše pokožka, stejně jako jiné tkáně, potřebuje pro svou obnovu a regeneraci stavební bloky, kterými jsou v tomto případě kolagen a elastin. Jak dokáže fotobiomodulace zvyšovat syntézu kolagenu podrobněji vysvětlujeme ve článku "Zdravější a hladší pleť díky využití světla".

Ve studiích se ukázalo, že červené světlo dokáže stimulovat produkci kolagenu, díky čehož může efektivně pomáhat s problémy, jako jsou vrásky plynoucí z rychlého stárnutí pokožky, cululitida, akné nebo suchá a popraskaná kůže. [R]
Využitím infrapanelu se navíc vypořádáte s poškozením pokožky způsobeným UV zářením, kdy se vlivem jeho působením v pokožce snižuje zánětlivost, dochází k obnově DNA a snižuje se celkový oxidativní stres.

U autoimunitního onemocnění vitilogo (ztráta pigmentace pokožky a vytváření bílých skvrn), vede k obnově pigmentace (proliferací melanocytů) a snižuje se autoimunitní proces, který melanocyty poškozuje. [R]

 

podpora-zdravi-a-regenerace-pokozky

 

3) Snižování příznaků deprese a úzkostí

Duševní problémy, jsou velice komplikované téma, které může pramenit z různých úrovní příčin. Jednou z velice častých, je změna našich biorytmů, respektive přechod ze slunného léta do deštivého podzimu.

Díky této změně vzniká u některých lidí takzvaná sezonní afektivní porucha (SAD), která plyne z nedostatku UV záření a světla obecně. Lidé trpící touto poruchou mají často narušený cirkadiánní rytmus, což se u nich pak odráží narušením rovnováhy v psychice, špatnou náladou a nedostatkem energie.

Účinnou prevencí proti vzniku této poruchy, je obecně terapie pomocí intenzivního světla neboli fotobiomodulace. Ta může mít mnoho forem, ale ukazuje se, že právě infračervené záření, je v tomto kontextu velice efektivní. Studie zjistila, že využití infračerveného záření vedlo k 50% snížení rizika vzniku této poruchy. [R]

Zároveň mohou deprese a úzkosti pramenit z dalších fyziologických příčin, kdy například dochází k abnormálnímu průtoku krve ve frontální kůže v mozku.

Infračervené záření efektivně pomáhá v celkovém prokrvení mozku a tím může docházet k vyrovnání této nerovnováhy, která stojí za depresivními a úzkostlivými stavy.

U pacientů s diagnózou velké deprese, vedlo využití blízkého infračerveného záření k snížení symptomů u 6 lidí z 10. [R]

 

snizovani-priznaku-deprese-a-uzkosti

 

4) Snižování systémové zánětlivosti

Téměř u každého civilizačního nebo autoimunitního onemocnění je přítomný chronický zánět, který vyčerpává naší imunitu i tělesné systémy.

Dnešní doba plná stresu, nedostatečného spánku a nekvalitních potravin, zánětu hraje do karet a není náhodou, že se počet lidí trpících civilizačními onemocněními stále zvyšuje.

Chcete-li proti systémovému zánětu bojovat, tak je rozhodně potřeba držet se základních pravidel zdravého životního stylu, ale mimo jiné si můžete pomoci různými zařízeními, mezi které patří i využití infrapanelu.

Blízké infračervené záření má schopnost interagovat s dráhami ovlivňující zánětlivost a zároveň inhibuje pro-zánětlivé cytokiny, které jsou v případě systémové zánětlivosti zvýšené. [RV případě, že jste zdraví a věnujete se například náročnému silovému tréninku nebo jiné pohybové aktivitě, tak pomocí infrapanelu výrazně urychlíte svou regeneraci. Můžete tak výrazně zmírnit bolestivost „zničených“ svalů (což je typ silné zánětlivé reakce), a zvládnout tak více tréninku ve svém týdnu.

 

snizovani-systemove-zanetlivosti

5) Zlepšení činnosti štítné žlázy + Hashimotova choroba

Poruchy štítné žlázy mohou výrazně komplikovat život mnoha lidí, kteří jsou kolikrát odkázání na denní konzumaci léků, bez kterých se jejich stav, bez jiných změn v životním stylu dále nezlepšuje.

V případě autoimunitních poruch štítné žlázy, jako je Hashimotova tyreoiditida, vedla u lidí pravidelná expozice blízkému infračervenému záření k dramatickému zlepšení jejich stavu, kdy byli schopní své léky stáhnout na minimální dávky nebo je dokonce vyřadit.

Blízké infračervené záření má totiž modulační efekt na náš imunitní systém, kdy snižuje jeho nadměrnou reakci proti daným orgánům nebo tkáním. V jedné studii mělo blízké infračervené záření vliv na výrazné snížení imunitních protilátek TPOAb, které jsou u tohoto autoimunitního onemocnění štítné žlázy zvýšené. [R]

 

zlepseni-cinnosti-stitne-zlazy

 

Podívejte se na LED panely MITO LIGHT®

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz

Nastavení cookies

Používáme cookies, abychom Vám umožnili pohodlné prohlížení webu a díky analýze provozu webu neustále zlepšovali jeho funkce, výkon a použitelnost

Nezbytné (vždy aktivní nelze vypnout)
Tyto cookies jsou potřeba, aby web fungoval správně
Analytické
Pomáhají nám pochopit, jak web používáte. S jejich pomocí ho můžeme zlepšovat
Profilující (marketingové)
Díky těmto cookies vám můžeme zobrazovat relevantní obsah a reklamy, které pro vás mohou být zajímavé a užitečné